درباره بازسازی ساختمان چه میدانید ؟ | بازسازی ساختمان | بازسازی

توسط پشتیبان سایت در بازسازی ساختمان, نوسازی ساختمان بدون دیدگاه

بازسازی ساختمان 

درباره بازسازی ساختمان چه میدانید ؟ در این مطلب قصد داریم تا اهداف و مزایای بازسازی ساختمان را برای شما عزیزان شرح دهیم. به علت بالا رفتن هزینه‌های مسکن، اکثر مردم میل به نوسازی و بازسازی ساختمان را دارند نسبت به تخریب و اینکه بخواهند ساختمان را از نو بسازند. به غیر از طراحی و ساخت فضاهای داخلی و خارجی ساختمان که یک امر سلیقه‌ای می‌باشد و مختص هر فرد می‌باشد، بر طبق قوانینی که جدید وضع می‌شوند و تغییر میِ‌‌نمایند نیازها برای بازسازی ساختمان بیشتر به چشم می‌آید. علاوه بر قوانین که به مرور تغییر می‌نمایند و مواد و مصالحی نیز که برای ساختمان سازی و ساخت از آنها استفاده می‌شود روزانه پیشرفته‌تر و متنوع‌تر می‌شوند.

به عنوان مثال امروزه برای ساخت ساختمان‌ها از مصالح و موادی استفاده می‌نمایند برای حفظ انرژی و صرفه جویی در آنها مناسب می‌باشند، که این مصالح نسبت به هر منطقه جغرافیایی متفاوت می‌باشد و می‌تواند در نسبت به هزینه‌ها نیز برای مالکین به صرفه تر باشد. از دیگر دلایلی که باید بازسازی ساختمان انجام شود، مقاوم سازی ساخاتمان‌های قدیمی می‌باشد، که این امر به وجود مواد و مصالح بروزی که می‌سازند بسیار آسان و راحت گشته است. که در ادامه این مطلب به توصیف کامل موارد بازسازی و نوسازی ساختمان و روش‌های اصولی آن و تفاوت‌های آنها می‌پردازیم.

 

بازسازی ساختمان چگونه است | بازسازی ساختمان | دکوراسیون دیزاین

درباره بازسازی ساختمان چه میدانید ؟

تهران شهران خیابان کوهسار بین قائم و مهدی پلاک ۱۰۷
44306619 – 021

44319911 – 021

 

بازسازی و نوسازی ساختمان:

نوسازی اصولا به معنای تازه نمودن و نو ساختن یک سازه است، یعنی وسایل و مواد نو جایگزین مواد کهنه شوند. ایجاد تغییرات در بخش‌های ظاهری و داخلی منزل نیز به نوعی نوسازی می‌باشد.

بازسازی اصولی ساختمان:

بازسازی به معنای ترمیم نمودن و نیز مرمت یک سازی می‌باشد.

در حقیقت بازسازی به مجموعه‌ای از اقدامات گفته می‌شود که برای احیا نمودن یک بنای قدیمی انجام می‌گیرد و از تخریب کلی آن جلوگیری می‌نمایند.
بازسازی ساختمان به دو دسته تقسیم می‌شود: 1. “بازسازی اساسی” یا “بازسازی کلی” و 2. “بازسازی جزیی

 

در بازسازی جزئی ساختمان، بازسازی تنها در بخش‌هایی از ساختمان که می‌خواهیم ترمیم می‌شوند ولی در بازسازی اساسی بازسازی و ترمیم در کل ساختمان شکل می‌گیرد و تغییرات کلی می‌باشند. به عنوان مثال: افرودن یا کم کردن تعداد ستون‌های ساختمان، تغییرات در ارتفاع سقف منزل، تغییر در تعداد طبقات ساختمان و بسیاری از تغییرات دیگر.

خدمات بازسازی ساختمان:

خدمات بازسازی ساختمان به منظورهای مختلفی انجام می‌گیرد که به آنها خواهیم پرداخت:

 1. تعمیر ساختمان: مواد و مصالح ساختمانی عمر مفیدی دارند که علاوه بر زمان، موقعیت جغرافیایی سازه و نیز نوع کاربری که از آن استفاده می‌شود می‌تواند بر روی عمر مفید آنها تاثیر گذار باشد. مواد و مصالح و مختلف ساختمانی که برای ساخت از آنها استفاده می‌شود با گذشت زمان و اتفاقات طبیعی که برای آنها میافتد ماننده سیل و زلزله و دیگر حوادث طبیعی که ممکن است برای آنها پیش آید عمرشان کم خواهد شد و باید ترمیم و تعویض و مرمت شوند.
 2. تغییر در ساختمان: نیاز به تغییر در ساختمان از چند جهت می‌تواند حس شود و نیاز به تغییر را نشان دهد به عنوان مثال: تغییر در محیط زندگی و ایجاد تفاوت در محیط، تغییر در کاربری و نوع استفاده ساختمان، ایجاد تغییر در نمای بیرونی سازه و دیگر تغییراتی که ممکن است نیاز به آن تغییرات در مالکین حس شود.
 3. اضافه نمودن: همانطور که از عنوان مشخص است هدف از بازسازی اضافه نمودن بخشی خاص و یا اضافه شدن قسمتی به ساختمان می‌باشد.
 4. مقاوم سازی: مجموعه‌ای از عملیات و اقدامات می‌باشد که در سازه برای مقاوم نمودن بخش‌های باربر ساختمان در مقابل حوادث و عوامل طبیعی می‌باشد.
  مقاوم ساختن سازه از جمله عواملی است که در بازسازی سازه‌های قدیمی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. برای جلوگیری از حوادث و اتفاقات ناگوار مقاوم سازی ساختمان را با بهسازی لرزه‌ای مقاوم می‌سازند تا عملیات مقاوم سازی با اطمینان پایان گیرند.
  مقاوم سازی ساختمان‌ها با چندین هدف مختلف صورت می‌پذیرد:
  الف) محافظت
  ب) مستحکم سازی
  ج) پشتیبانی
هدف از بازسازی ساختان چیست | بازسازی ساختمان | دکوراسیون دیزاین

درباره بازسازی ساختمان چه میدانید ؟

تهران شهران خیابان کوهسار بین قائم و مهدی پلاک ۱۰۷
44306619 – 021

44319911 – 021

 

روش های بازسازی ساختمان:

 1. بازسازی سبکی (ناستیلوز)

در این شیوه از بازسازی ساختمان فقط قطعات کهنه و فرسوده سازه تعویض خواهند شد و قطعات جدیدی در سازه جایگزین آنها می‌شوند. این روش از بازسازی ساختمانی اغلب در سازه‌های فرسوده و یا بناهای با قدمت و تاریخی اجرا می‌نمایند. طی این نوع بازسازی، نمای نهایی ساختمان شباهت بسیار زیادی با نمای اولیه ساختمان خوهد داشت.

 1. پاکسازی سبکی ساختمان:

در طی این شیوه از بازسازی ساختمانی با توجه به اینکه مهندسین ناظر و کارشناس ساختمان چه تخصص و نظری دارند، عواملی باعث کاهش عمر سازه خواهند شد و به سازه آسیب خواهند رساند شناسایی می‌شوند و به شکلی اصولی و درست از سازه حذف خواهند شد.

 1. بازسازی تکمیلی ساختمان:

در این شیوه از  بازسازی ساختمان اغلب در ساختمان‌هایی که فرسوده شده‌اند اما همچنان از آنها استفاده می‌نمایند به کار گرفته می‌شود. به این شکل که قسمت‌هایی از سازه که فرسوده و قدیمی شده‌اند را بازسازی می‌نمایند تا سازه بتواند همچنان مورد استفاده قرار گیرند و آسیبی به ساکنان آن وارد نشود.

فرآیند بازسازی ساختمان:

فرآیند بازسازی ساختمان شامل عوامل مختلفی می‌باشندکه عبارت‌اند از:
1. متراژ ساختمان
2. نوع کاربری و استفاده ساختمان
3. سبک و نوع ساخت ساختمان
4. نوع ساخته شدن دیوار بیرونی ساختمان
5. تعداد اتاق‌های موجود و همچنین فضاهایی که در داخل ساختمان وجود دارد
6. فضاهای اضافه‌ای که در ساختمان وجود دارد (مانند انباری، پشت بام و…)

همه چیز درباره بازسازی ساختمان | بازسازی ساختمان | دکوراسیون دیزاین

درباره بازسازی ساختمان چه میدانید ؟

تهران شهران خیابان کوهسار بین قائم و مهدی پلاک ۱۰۷
44306619 – 021

44319911 – 021

بازسازی تخصصی ساختمان:

برای شروع کار و اجرای عملیات بازسازی ساختمان باید بررسی نمایید و تصمیم بگیرید که چه تغییراتی باید در ساختمان ایجاد شود و نکته مهم اینکه چه مقدار بوجه برای آن در نظر گرفته‌اید. که باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هدف از بازسازی ساختمان و الویت آن افزایش مقاومت سازه و همچنین افزایش طول عمر مفید آن می‌باشد.

پس مناطقی که فرسوده‌تر و به اصطلاح حیاتی‌‌تر می‌باشند در الویت کار قرار خواهند گرفت. ابتدا باید بخش‌هایی از ساختمان که از اهمیت بیشتری برخوردار می‌باشند را شناسایی و مورد بررسی قرار دهیم تا بدانیم چه تغییراتی باید صورت گیرد و نیز چه مقدار بودجه باید به آن اختصاص داده شود. حال به بخش‌هایی از ساختمان که برای بازسازی در الویت قرار می‌گیرند و از اهمیت بیشتری برای بازسازی برخوردارند را ذکر خواهیم نمود.
قسمت‌های دارای اهمیت بالا در ساختمان برای بازسازی:
1- تاسیسات لوله کشی آب ساختمان و سیستم رادیاتورها

2- قسمت‌های سیم کشی شده ساختمان

3- قسمت‌های عایق بندی شده ساختمان (سرویس‌های بهداشتی ساختمان، آشپزخانه و …)

پس از تعمیرات و احیای بخش‌های حساس ساختمان و تکمیل نمودن آنها، به سراغ بخش‌های دیگری از ساختمان بیشتر کار آنها به مبحث زیبایی و معماری ساختمانی مربوط می‌شود می‌رویم که در ادامه مطلب آنها را برای شما شرح خواهیم.

بازسازی ساختمان آپارتمانی:

بازسازی ساختمان‌های آپارتمانی یکی از شیوه‌های مناسبی می‌باشد که برای افزایش استحکامات ساختمان و همچنین بهبود کیفی وضع کلی ساختمان از آن استفاده خواهد شد. بازسازی آپارتمان‌ها علاوه بر اینکه به نحوی یک نوع حفظ سرمایه و به نوعی بالا بردن ارزش آن می‌باشد و در واقع به بالا بردن کیفیت و مدرن سازی فضای ساختمان نیز کمک خواهد نمود.

که در این بازسازی‌ها باید به این نکته توجه نمود که در عملیات بازسازی ساختمان نباید در شکل کلی ساختمان تغییری ایجاد گردد لذا فقط در قسمت‌هایی از ساختمان بازسازی صورت گیرد که نیازمند بازسازی و ترمیم می‌باشند. پس از آن عملیات  مربوط به بازسازی آن شروع خواهد شد. بازسازی ساختمان علاوه بر اینکه یکی از عملیات ضروری برای ساختمان‌های قدیمی می‌باشد یک راه برای بهبود فضای ساختمان و تغییر در نقشه‌های قدیمی که در آنها از فضاها به درستی استفاده نشده نیز می‌توانند در این بازسازی‌ها تغییر نمایند و فضای بیشتر و بهتری را در اختیار ساکنان قرار دهد.

عواملی که در بازسازی‌های ساختمانی مورد توجه بسیاری قرار خواهند گرفت عبارت‌اند از: بازسازی و تغییر در آشپزخانه، تغییر در حمام و نیز سرویس‌های بهداشتی منزل، اتاق خواب‌ها، و همچنین حال و پذیری. کارهایی که در بازسازی آپارتمان‌ها صورت می‌پذیرد اغلب شامل تغییرات ظاهر و تعمیر دیوارها، تعمیرات و تغییر کفپوش‌ها، بخش آشپزخانه و کابینت‌های آن، قرار دادن تهویه مطبوع مناسب و بالا بردن امنیت ساختمان و در نهایت نیز به بخش طراحی داخلی ساختمان خواهیم رسید.

 

کلیات بازسازی ساختمان | بازسازی ساختمان | دکوراسیون دیزاین

درباره بازسازی ساختمان چه میدانید ؟

تهران شهران خیابان کوهسار بین قائم و مهدی پلاک ۱۰۷
44306619 – 021

44319911 – 021

بازسازی ساختمان مسکونی:

مراحل بازسازی ساختمان مسکونی به شرح زیر می‌باشد:

بخش هایی از ساختمان که پس از بازسازی و رسیدگی به آنها می‌تواند تاثیر به سزایی بر ساختمان داشته باشد و آنرا تغییر دهد و حتی استحکام و امنیت ساختمان را بالا خواهد برد و نحوی ارزش ساختمان را زیاد خواهد کرد را  در زیر به شکلی خلاصه برای شما شرح خواهیم داد.
1 – بازسازی نمای بیروی ساختمان ساختمان

2 – بازسازی تغییر ورودی‌های موجود در ساختمان، طراحی و نقشه کشی جدید برای ساختمان و حتی اضافه نمودن بخش‌های مختلف بسته به نیاز ساکنین ساختمان

3 – عوض کردن پنجره‌های قدیمی و فرسوده با پنجره‌های دو و چند جداره مناسب که علاوه بر اینکه بر زیبایی ساختمان نیز تاثیر گذار خواهد بود بر کاهش هزینه ‌های ساکنین نیز تاثیر خواهد گذاشت، و علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی بر آرامش و سلامت افراد ساکن در ساختمان نیز تاثیر خواهد داشت.

4 – ترمیم و مرمت ترک‌های ایجاد شده بر ساختمان

5 – تعویض نمودن کف ساختمان و نوسازی دیوارهای فرسوده ساختمان

6 – از بین بردن فضاهایی که در نقشه قدیم پرت شده‌اند و بلااستفاده‌اند و ایجاد فضاهای کاربردی تر و مناسب تر

7 – تعویض اتصالات و شیرآلات کهنه و فرسوده که هم بر زیبایی ساختمان تاثیر گذار است هم برای صرفه جویی در مصرف

 

درباره بازسازی ساختمان چه میدانید | بازسازی ساختمان | دکوراسیون دیزاین

درباره بازسازی ساختمان چه میدانید ؟
تهران شهران خیابان کوهسار بین قائم و مهدی پلاک ۱۰۷
44306619 – 021

44319911 – 021

دیگر مطالب

قوانین بازسازی ساختمان | مقررات بازسازی ساختمان | بازسازی ساختمان

نکات بازسازی ساختمان | بازسازی ساختمان | شرکت دکوراسیون دیزاین

هزینه بازسازی ساختمان | بازسازی ساختمان | شرکت دکوراسیون دیزاین

مراحل بازسازی ساختمان | بازسازی ساختمان | بازسازی ساختمان در تهران

 

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی نیز دنبال کنید

اینستاگرام / آپارات / پینترست