بازسازی خانه قدیمی با کمترین هزینه | بازسازی آپارتمان قدیمی | نوسازی خانه قدیمی

توسط مهندس فیصل بیات در بازسازی ساختمان, ساخت و ساز, ساختمان ها, سرویس خواب بدون دیدگاه

بازسازی خانه قدیمی با کمترین هزینه

به خاطر بازسازی خانه قدیمی و یا کلنگی و مدیریت هزینه‌های آن باید برنامه ریزی را در اولویت کارهایتان قرار دهید چون که عدم برنامه ریزی در این زمینه باعث پیشامدهایی می‌شود که خسارات مالی خیلی را می‌تواند به همراه داشته باشد.

همچنین با در نظر گرفتن برنامه ریزی برای بازسازی خانه‌های فرسوده، اگر تصمیم بازسازی خانه کلنگی خود را دارید ولی بودجه شما محدود است می شود از گزینه‌های جایگزین و موقت برای بازسازی قسمتی از خانه استفاده کنید.

شما بایستی اول مشخص کنید که کدام قسمت از خانه شما در اولویت بازسازی است. برای نمونه اگر اتاق خواب شما کسل کننده و قدیمی و بی روح می باشد، آن را در اولویت کارتان قرار دهید و به جای هزینه‌های گزاف بازسازی از یک کاغذ دیواری با رنگ و طرح جذاب استفاده کنید.

برای این کار نیاز نیست تا تمامی قسمت ها و دیوارهای اتاق را کاغذ دیواری کنید و تنها اجرای آن بر روی دیواری که ترک خورده یا قدیمی می باشد تاثیر خیلی را در حال و هوای خانه شما به وجود می‌آورد. یا گزینه دیگر آنکه می شود فقط کفپوش خانه یا قسمتی از خانه مثل پذیرایی را تغییر دهید.

اگر قصد بازسازی خانه کلنگی خود را دارید ولی بودجه شما محدود است می شود از گزینه‌های جایگزین و موقت برای بازسازی قسمتی از خانه کلنگی استفاده کنید. شما بایستی ابتدا مشخص کنید که کدام قسمت از خانه شما در اولویت بازسازی است.

بازسازی خانه قدیمی چطور انجام می گردد؟

نوسازی ساختمان‌ها به دو راه انجام می گردد یکی راه بازسازی ساختمان حفاظتی است و دیگری بازسازی ساختمان سبکی است. که در ادامه بازسازی‌های گوناگون را برایتان توضیح می‌دهیم. این دو راه از لحاظ هزینه بازسازی ساختمان یکسان هستند.

بازسازی خانه قدیمی با کمترین هزینه | بازسازی آپارتمان قدیمی | نوسازی خانه قدیمی

بازسازی خانه قدیمی با کمترین هزینه | بازسازی آپارتمان قدیمی | نوسازی خانه قدیمی

بازسازی ساختمان حفاظتی:

در روش بازسازی ساختمان حفاظتی به بازسازی و حفاظت کلی از ساختمان شما پرداخته می گردد.
در این راه کلیات یک بنا مورد بازسازی و حفاظت قرار می‌گیرد.

در راه بازسازی ساختمان حفاظتی باید یک مطالعه جامع و کامل بر روی همه خاصیت های یک ساختمان و مصالح آن ساختمان انجام شود تا بشود گام های بازسازی را به شکل درست و کامل انجام داد.

بازسازی ساختمان سبکی:

راه بازسازی ساختمان راهی به روشی اطلاق می‌شود که تکه‌های جدید جایگزین تکه‌های فرسوده‌تر می‌شود به این شکل که کمترین تغییر نسبت به طرح اولیه ایجاد شود.
از این راه برای بازسازی بناهای تاریخی استفاده می گردد چون می‌خواهیم روش و هارمونی تاریخی فاقد کمترین تغییر باقی بماند.
در این راه شباهت خیلی زیادی میان طرح قدیمی و طرح جدید وجود دارد.

بازسازی خانه

روش بازسازی ساختمان سبکی به روشی اطلاق می گردد که تکه‌های جدید جایگزین تکه‌های فرسوده‌تر می گردد به این صورت که کمترین تغییر نسبت به طرح اولیه ایجاد شود.

یکی از روش‌های با اهمیت دیگر در بازسازی ساختمان می‌توان به قسمت طراحی اشاره کرد. عواملی باید در این نوع بازسازی رعایت شود که در ادامه برای شما شرح می‌دهیم:

• مقاوم سازی و محکم کردن یک سازه
• سوار کردن المان‌هایی که جدا شده می باشد
• سفت کاری قسمت هایی از ساختمان که ترک پیدا کرده است
• نوسازی نمای یک ساختمانی که احتیاج به بازسازی دارد
• قسمت هایی از ساختمان که از بین رفته است به شکل کامل نوسازی و بازسازی شود تا فرایند معمولی حیات خود را ادامه دهد.
• تغییرات در نوع مصالح استفاده شده در بازسازی یا نو سازی بنای جدید.

به خاطر شروع بازسازی خانه قدیمی اول از منزل قدیمی شما یک نقشه تهیه می‌شود که جای دقیق اتاق‌ها و دیگر قسمت ها گوناگون خانه در آن مشخص شده و تغییرات لازم برای بازسازی بر روی آن پیاده می‌شود.

در ادامه به آیتم‌هایی که در بیشتر بازسازی خانه‌های فرسوده انجام می‌شود، می‌پردازیم.

به خاطر شروع بازسازی خانه قدیمی اول از منزل قدیمی شما یک نقشه تهیه می‌شود که مکان دقیق اتاق‌ها و دیگر قسمت های گوناگون خانه در آن مشخص شده و تغییرات لازم برای بازسازی بر روی آن پیاده می‌شود.

اعمال تغییرات در پوشش کف و دیوار

این تغییرات از بیشترین و در عین حال آسان ترین تغییراتی است که در زمان بازسازی خانه کلنگی انجام می گردد و برای انجام آن می شود از گزینه‌های متعددی مثل پنل‌های دکوراتیو سه بعدی، پوستر سه بعدی، دیوار پوش، سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و انواع کاغذ دیواری و حتی رنگ آمیزی مجدد خانه و خیلی از گزینه‌های دیگر استفاده کرد.

در زمینه کف پوش نیز گزینه‌های سرامیک، پارکت، لمینت، انواع کف پوش‌های سه بعدی، کف پوش‌های پلاستیکی ، موکت و غیره قابل استفاده lمی باشند.

بازسازی آشپزخانه

اکثرا بازسازی آشپزخانه به خاطر اوپن کردن با بنایی و کاشی کاری همراه می باشد که احتمالا بحث تغییر در دکوراسیون داخل آن مثل کابینت‌ها را هم به همراه دارد.

مواردی که در نوسازی آشپزخانه اکثر انجام می‌شود عبارتند از: تعویض کابینت‌ها ، تخریب دیوارها، تخریب آرک‌های قدیمی و رابیتس کاری‌، نوسازی و یا حتی در صورت لزوم جابه جایی لوله کشی، کف سازی، کاشی بین کابینتی، پرده و غیره که به خاطر موارد زیادی که در زمینه بازسازی آشپزخانه وجود دارد اکثر بازسازی پر هزینه‌ای خواهد شد.

بازسازی خانه قدیمی با کمترین هزینه | بازسازی آپارتمان قدیمی | نوسازی خانه قدیمی

بازسازی خانه قدیمی با کمترین هزینه | بازسازی آپارتمان قدیمی | نوسازی خانه قدیمی

بازسازی اتاق‌ ها

در بازسازی اتاق‌ها هم سه گزینه عمده احتیاج به تغییر پیدا می‌کنند که دیوارها و کف یا کمدها هستند.

شما می‌توانید از نوع های کفپوش و یا تغییر موکت استفاده نمایید یا سقف را کناف کاری کرده و کمدها را با نوع جدیدتر آن تعویض کنید. تغییر لوسترها نیز جلوه خاصی را به فضای خانه شما می‌دهد.

بازسازی خانه

عواملی که در نوسازی آشپزخانه بیشتر انجام می گردد عبارتند از:

تعویض کابینت‌ها ، تخریب دیوارها، تخریب آرک‌های قدیمی و رابیتس کاری‌، نوسازی و یا حتی در صورت لزوم جابه جایی لوله کشی، کف سازی، کاشی میان کابینتی، پرده و غیره که به خاطر موارد متعددی که در زمینه بازسازی آشپزخانه وجود دارد بیشتر بازسازی پر هزینه‌ای خواهد بود.

بازسازی خانه کلنگی

شهر تهران حدود ۳۳۰۰ هکتار بافت فرسوده دارد که بر طبق اعلام شهرداری قرار است سالانه ۱۰ درصد از این بافت نوسازی می شود. به همین خاطر هم برای اجرای بازسازی خانه کلنگی احتیاج به چند مرحله اساسی هستیم که در ادامه و یا مطالب بعدی به آن می‌پردازیم.

بازسازی و تعمیر خانه کلنگی چه کار هایی دارد؟

برای بازسازی خانه کلنگی در وحله اول به مجوز شهرداری نیاز می باشد که با استفاده از خدمات الکترونیکی می شود آن را انجام داد. همه گام هایی که در زمان بازسازی ساختمانی و تخریب آن انجام می‌شود بایستی زیر نظر یک نفر مهندس ناظر که نام او در پروانه ساختمان قید می‌شود، صورت بگیرد و مالکان منازل مسکونی که تصمیم نوسازی دارند فاقد اخذ پروانه، نبایستی اقدام به تخریب بنای قدیمی خود کنند.

 

همچنین مهندس ناظر بایستی بر همه ی عملیات تخریب نظارت مستقیم داشته باشد و اقدام های فنی و علمی لازم را انجام بدهد چون که بدون حضور مهندس ناظر عملیات تخریب خیلی خطر آفرین خواهد بود.

به شکل کلی این عوامل بایستی رعایت گردد:

تمامی عملیات‌های اجرایی یک ساختمان بایستی حتما زیر نظر یک شخص به نام مهندس ناظر که نام او در پروانه ساخت قید شده است، انجام گردد و نیاز به مجوز بازسازی دارد.

همه مالکانی که تصمیم نوسازی منازل خود را دارند، اجازه دارد بدون اخذ پروانه ساخت امکان تخریب بنا و تغییر کاربری را داشته باشند.

برای بازسازی خانه کلنگی در وهله اول به مجوز شهرداری نیاز است که با استفاده از خدمات الکترونیکی می‌توان آن را انجام داد.

کلام آخر

همه گام هایی که در طی بازسازی ساختمانی و تخریب آن انجام می‌شود بایستی زیر نظر یک نفر مهندس ناظر که نام او در پروانه ساختمان قید می گردد، صورت بگیرد و مالکان منازل مسکونی که تصمیم نوسازی دارند بدون اخذ پروانه، نباید اقدام به تخریب بنای قدیمی خود کنند.

وجود و حضور مهندسین ناظر برای اجرای عملیات تخریب بنا امری ضروری شمارده می گردد. چون نظرات فنی و علمی مهندسین ناظر جهت تخریب و نوسازی یک بنا خیلی الزامی است. چون مهندسین ناظر ساختمانی تسلت کامل بر مسائل فنی – مهندسی و استاندارهایی که برای تخریب بنا لازم است دارند.
بعد تخریب یک بنا و تغییر کاربری بدون وجود و نظارت مهندسین ناظر یک امر خیلی خطرناک می باشد. در صورت عدم وجود مهندسین ناظر بر عملیات تخریب ساختمانی حتما احتمال وقوع حوادث بیشتر می شود.
پس مناسب تر می باشد مردم از بدعت‌های قدیمی دوری کرده و بپذیرند مهندس ناظر چه نقش با اهمیتی در دادن خدمت های بهینه که به نفع شهروندان و شهر است، دارند.

 

 

دیگر مطالب

قوانین بازسازی ساختمان | مقررات بازسازی ساختمان | بازسازی ساختمان

نکات بازسازی ساختمان | بازسازی ساختمان | شرکت دکوراسیون دیزاین

نمونه کار کابینت آشپزخانه هایگلاس

کابینت جزیره مدل T | مدل جدید کابینت جزیره | عکس

بورس کابینت آشپزخانه در غرب تهران

ما را در شبکه‌های اجتماعی نیز دنبال کنید

اینستاگرام / آپارات / پینترست