کابینت ام دی اف در تهران | فروش کابینت ام دی اف در تهران | اجرای کابینت ام دی اف | کابینت mdf

توسط مهندس فیصل بیات در کابینت MDF, کابینت آشپزخانه, کابینت هایگلاس بدون دیدگاه

در این مطلب می خواهیم در باره کابینت ام دی اف صحبت کنیم و بیان کنیم که این کابینت چیست و کاربرد آن را به صوت اختصار توضیح دهیم. یکی از خدماتی که ما در دکوراسیون دیزاین انجام می دهیم اجرا و نصب انواع کابینت ، اجرای کابینت ام دی اف ، فروش کابینت ام دی اف و همچنین اجرای کابینت mdf  در تهران می باشد.

 

تاریخچه ‌ام‌دی‌اف (MDF History)

صنعت تخته فیبر یکی از صنعت های اخیرا نوین درباره صنایع چوب می باشد، به شکلی که تخته فیبر اولین بار به اسم یکی از محصولات فرعی صنعت کاغذ پیشرفت پیدا کرد که علت آن هم تلاش‌هایی در جهت یافتن کاربردی مناسب برای حجم قابل توجهی از زوائد روی الک در فرایند مکانیکی تهیه خمیر کاغذ بود که سرانجام در سال 1898 موجب به تولید یک کارخانه تولید تخته فیبر عایق در انگلستان شد.

( اولین کارخانه ‌ام‌دی‌اف ) تخته فیبر با دانسیته به نسبت متوسط در سال 1965 در شهر دپوزیت ایالت نیویورک ساخته شد که کالای خود را با نام تجاری (بارابورد) به بازار فروخت. بعد از آن به خاطر تحولی که این صنعت در استفاده از ضایعات چوبی تولید کرد بسیار پیشرفت کرد. به شکلی که تازگی حتی بازار سایر اوراق فشرده چوبی مانند تخته خرده چوب و… را زیر تاثیر قرار داده است.

‌ام‌دی‌اف چیست؟

‌ام‌دی‌اف یک ماده مرکب چوبی با جرم حجمی بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب ( به طور متوسط 750 کیلوگرم بر متر مکعب) حساب می گردد که از مواد مختلفی می شود تولید گردد. در جهان بیشتر MDF ها بر پایه چوب و از چوب‌های نرم مثل درخت کاج تهیه می گردد.

پایه ترکیب MDF چوب و رزین است که تحت فشار و حرارت قرار گرفته و با افزایش استحکام، مقاومت در مقابل آتش و نفوذ ناپذیری، خواص بهتری نسبت به چوب نرم خواهد داشت. همچنین خاصیت ماشین کاری بالایی هم دارد که قبل از این فقط چوب‌های سخت خاصیت کارهای مکانیکی و ماشین کاری را دارا بودند. MDFها به طور عادی دارای ضخامتی از ۳ تا ۴۰ میلیمتر می باشد.

کابینت ام دی اف در تهران | فروش کابینت ام دی اف در تهران | اجرای کابینت ام دی اف | کابینت mdf

کابینت ام دی اف در تهران | فروش کابینت ام دی اف در تهران | اجرای کابینت ام دی اف | کابینت mdf

هایگلاس چیست؟

هایگلاس گونه ای ‌ام‌دی‌اف می باشد، با این تفاوت که روکش آن این بار به غیر از ملامینه با یک لایه پلکسی گلاس پوشانده می گردد. پلکسی گلاس گونه ای پلاستیک می‌باشد که شکلی خیلی شفاف و شبیه شیشه دارد. جنس پلکسی گلاس از نوعی پلی کربنات شفاف می باشد؛ این ماده نسبت به شیشه سبک‌تر و محکم تر می باشد.

تخته‌های ‌هایگلاس بیشتر دارای یک رو می‌باشند که با یک لایه سلفون محافظت شده و نمای طرف دیگر سفید ساده از ملامینه و یا کاغذ می باشد. بعدهای مورد استفاده ‌هایگلاس برای کابینت کاران 122*280 سانتیمتر به ضخامت 16 میلیمتر می‌باشد. در خرید این تخته‌ها بایستی بسیار دقت داشت تا نوع مرغوب آن را تهیه کرد چون که اگر روکش UV خوبی نداشته باشند، در مدت برش شروع به پریدگی لبه‌ها می‌کند. بیشتر گونه خوب آن دارای پشت ملامینه سفید است و برای هر برگ بسته بندی مجزا در نظر گرفته می‌شود، تا مدتی در پالت بر روی هم قرار می‌گیرند آسیب نبیند.

ویژگی های ‌هایگلاس:

درخشندگی زیباترین خاصیت هایگلاس می باشد و همین دلیل سبب شده است در بازار محصولات چوبی یک سرو گردن در درجه بالاتری قرار بگیرد؛ زیرا هایگلاس با انعکاس نور و خاصیت شیشه‌ای که دارد چشمان هر بیننده‌ای را می‌نوازد و با تولید رنگ‌های براق و زنده محیط آشپزخانه، سالن پذیرایی، اتاق خواب، دفتر کار و هرگونه دکوراسیون داخلی را تبدیل به محیطی سرشار از زندگی و حاکی از جریان زنده می‌کند. ‌هایگلاس به خاطر داشتن لایه‌ای از UV سطحی هموار، همراه با بافت‌های مختلف و یا طرح‌هایی از انواع نقش و نگار‌های گل و طبیعت، طرح‌های اسلیمی ، طرح‌های ورساچی ، طرح‌های مدرن و یا طرح چوب‌های جنگلی هم دارا می‌باشد.

کابینت ام دی اف در تهران | فروش کابینت ام دی اف در تهران | اجرای کابینت ام دی اف | کابینت mdf

کابینت ام دی اف در تهران | فروش کابینت ام دی اف در تهران | اجرای کابینت ام دی اف | کابینت mdf

پس به خاطر تفاوت بسیار طرح و بافت می شود مورد حسن انتخاب و محبوبیت مشتریان قرار بگیرد. نظافت‌ هایگلاس هم بسیار راحت می باشد زیرا UV سطحی صیقلی را اجرا می‌کند و کافیست با یک دستمال نم‌دار تمام لکه‌ها ، چربی‌ها و خاک را از آن زدود و نیازی به صرف زمان و انرژی اضافه برای نظافت آن نیست.

کابینت‌های ‌ام‌ دی‌ اف برای آشپزخانه:

‌ام‌دی‌اف‌ها از ضایعات دور ریختنی چوب‌ها به وجود می‌آیند و به همین دلیل دارای تنوع طرح و رنگ‌های زیادی می باشد و همین مورد باعث می‌شود تا این جنس از کابینت‌ها طرفداران بسیار زیادی داشته باشد. البته باید گفت که ‌ام‌دی‌اف‌ها توانایی بسیار زیادی در هماهنگی با دیگر عناصر و قسمت‌های دکوراسیون خانه دارند و این به نوعی نقطه قوت‌شان حساب می‌شود. ام‌دی‌اف در کقابل حرارت فوق‌العاده مقاوم و عایقی مناسب در برابر صدا می باشد.

مزیت ها و عیب های کابینت‌های ‌ام‌ دی‌ اف:

این ترکیب در مقابل رطوبت هوا مقاوم می باشد و آسیب زیادی نمی‌بیند و به همین خاطر کاربرد آن در محیط آشپزخانه که زمان آشپزی رطوبتش بالا می‌رود، منطقی و مناسب به نظر می‌رسد. مضاف بر تولید کابینت، از این ترکیب در ساخت مبلمان، میز و صندلی، دکور و کف‌سازی اتاق‌ها هم استفاده می‌شود. ام‌دی‌اف در مقابل حرارت فوق‌العاده مقاوم و عایقی مناسب در مقابل صدا است.

کابینت‌های‌ هایگلاس:

این جنس از کابینت‌ها را می شود نوعی متفاوت از ‌ام‌دی‌اف‌ها دانست. این نوع از کابینت‌ها خیلی شیک و زیبا می باشند، سطح براق آن‌ها می‌تواند چشم هر کسی را به خودش خیره کند و البته تنوع رنگی بالای آن‌ها نیز از خاصیت هایی است که باید به آن اضافه کرد. آسانی در تمیزکاری نیز از دیگر مواردی است که موجب می‌شود این کابینت‌ها خواهان زیادی داشته باشد.

مزیت ها و عیب های کابینت‌های ‌هایگلاس:

شایعاتی وجود دارد در مورد این که‌ هایگلاس خش برمی‌دارد که البته درست نیست. قیمت mdf هایگلاس از mdf عادی بالاتر می باشد. درخشندگی برجسته‌ترین ویژگی ها یگلاس می باشد و همین مشخصه موجب شده است در بازار محصولات چوبی یک سرو گردن در درجه بالاتری قرار بگیرد.

آلمان و ترکیه از بزرگترین تولید کنندگان ‌ام‌دی‌اف در جهان به حساب می‌روند. اکثرا فیبر‌های تولید شده بصورت خام و یا روکش شده ( با نوع های روکش‌های ملامینه ٬ چوب طبیعی ٬ کاغذهای دکوراتیو ٬PVC ، VINILIUM، HPL ٬ فرمیکا و … ) در ضخامت‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. ورقه‌های MDf در سایز‌های 4100 x 1830mm ٬ 3660 x 1830 ٬ 2440 x 1830 ٬ 2440 x 1220 و ضخامت‌های 3 ٬ 4 ٬ 6 ٬ 8 ٬ 10 ٬ 12 ٬ 16 ٬ 18 ٬ 20 ٬ 25 ٬ 32 و 38 میلیمتر وارد بازار می‌شوند خاصیت ورق‌های ‌ام‌دی‌اف :

1. تنوع محصول در طرح روکش ٬ نوع ٬ ضخامت ٬ چگالی و تراکم ذرات
2. به آسانی مثل چوب قابل برش ٬ سمباده زنی و ماشین کاری می باشد .
3. ورقه‌های آن دارای سطحی بسیار صاف و متراکم می باشند .
4. بر عکس چوب هیچ نوعی گره ای در داخل انواع فیبر وجود ندارد .
5. قیمت خیلی خوب نسبت به چوب طبیعی
6. پایداری ابعاد و مقاومت مناسب در مقابل پوسیدگی ٬ رشد انواع قارچ ها و حشرات موذی
7. در همه سطوح ‌ام‌دی‌اف چگالی یکسان می باشد .
8. به آسانی می شود قطعه های ‌ام‌دی‌اف را توسط چسب چوب به هم متصل نمود .
9. نسبت به نئوپان از مقاومت بالاتری نسبت به رطوبت برخوردار می باشد .

کابینت ام دی اف در تهران | فروش کابینت ام دی اف در تهران | اجرای کابینت ام دی اف | کابینت mdf

کابینت ام دی اف در تهران | فروش کابینت ام دی اف در تهران | اجرای کابینت ام دی اف | کابینت mdf

نوع های ورقه‌های ‌ام‌دی‌اف با توجه به خاصیت ویژه آن‌ها :

‌ام‌دی‌اف نازک Thin MDF :

این گونه ‌ام‌دی‌اف به شکل گسترده در ساخت دیوارپوش‌های ‌ام‌دی‌اف ٬ پوشش‌های متنوع سقف ٬ صنعت خودرو سازی ٬ طراحی و تولید تخته‌های منحنی ٬ نوع های کفپوش ٬ سطح پشتی کابینت ها و کمد ها و همچنین ساخت رویه درب‌های چوبی مورد استفاده قرار می گیرد و بر اساس استاندارد
EN-622-5 در کلاسهای 1.8mm ٬ 2.5mm ٬ 2.5 – 6mm ٬ 4 – 6mm تقسیم می شوند .

ام‌دی‌اف ضخیم – Thick MDF :

بر پایه استاندارد EN-622-5 این نوع ‌ام‌دی‌اف در کلاس‌های 30 – 45mm و 45 – 60mm وارد بازار می شوند از آنجا که این محصولات دارای ضخامت بیشتری هستند گزینه بهتری برای ماشینکاری بوده ودر ساخت رویه‌های نقش دار و ساده دکوراتیو ٬ ساخت سازه‌های چوبی و … مورد استفاده قرار می گیرند .

تست مقاومت کابینت ام دی اف نسبت به موریانه:

ترکیب تخته تاثیر قابل توجهی بر حساسیت نمونه‌های MDF در برابر حمله موریانه در زمان 4 هفته، نداشت. کاهش وزن در نمونه‌های کابینت ام دی اف ساخته شده از راش و مخلوط نوع ها در مقایسه با نمونه‌های MDF ساخته شده از مخلوط کاج و بلوط کمتر بود.
نسبت کاهش وزن در قسمت‌های بیرونی نمونه‌های MDF ساخته شده از چوب راش 2/15 % و میزان موریانه‌های زنده مانده، 75% بود. علی رغم کاهش وزن کمتر در چوب ماسیو بلوط، موریانه کاهش وزن بیشتری در گونه های ساخته شده از بلوط سبب شد. کاهش وزن در نمونه‌های MDF ساخته شده از چوب راش و در چوب ماسیو راش مثل کاهش وزن در چوب ماسیو بلوط و MDF ساخته شده از بلوط بود.

بخش های بیرون MDF ساخته شده از مخلوط نوع ها در مدت آزمایشات تخریب موریانه به رشد کپک حساس بودند، در حالیکه روی نمونه‌های کابینت ام دی اف در آزمایشات در تماس با خاک به دلیل شرایط استرلیزه شده، کپکی رشد نکرد. درجه بندی ظاهری نمونه ها منعکس کننده کاهش وزن همه نمونه هاست .به غیر از بخش های بیرونی نمونه‌های MDF ساخته شده از چوب راش، مرگ موریانه ها در مخازن مربوطه رخ نداد.
موریانه ها نمونه‌های MDF ساخته شده از بلوط و کاج را مانند منبع غذایی ترجیح دادند و بقیه نمونه‌های MDF و چوب ماسیو کاج نیز تحت تاثیر تخریب موریانه قرار گرفتند. نتیجه های مطالعه حاظر نشان می دهد که اگر چه نمونه‌های MDF ساخته شده از بلوط و مخلوط گونه ها در برابر قارچ‌های مخرب چوب مقاوم می باشند، اما مورد حمل موریانه ها قرار می گیرند.

‌ام‌دی‌اف ‌هایگلاس چیست ؟

هایگلاس نوعی ‌ام‌دی‌اف است با این تفاوت که روکش آن با یک لایه پلکسی گلاس پوشانده می‌شود .پلکسی گلاس نوعی پلاستیک می باشد که ظاهری خیلی شفاف و شبیه شیشه دارد، جنس پلکسی گلاس از نوعی پلی کربنات شفاف است این ماده نسبت به شیشه سبکتر و مقاومتر می باشد. تخته‌های‌ هایگلاس اکثرا دارای یک رو می‌باشند که توسط یک لایه سلفون محافظت شده و نمای طرف دیگر سفید ساده از ملامینه و یا کاغذ است .
ابعاد مورد استفاده‌ هایگلاس برای کابینت کاران 244*122 سانتیمتر به ضخامت 17 میلیمتر می‌باشد. در خرید این تخته‌ها باید خیلی دقت داشت تا نوع مرغوب آن را تهیه کرد چراکه اگر روکش UV خوبی نداشته باشند در هنگام برش شروع به پریدگی لبه ها می‌کند . اکثرات” نوع مرغوب آن دارای پشت ملامینه سفید است و برای هر برگ بسته بندی مجزا در نظر گرفته می شود ، تا زمانی که در پالت بر روی یکدیگر قرار می گیرند آسیب نبیند.

روکش‌ هایگلاس:

روکش ‌هایگلاس با یک لایه پلکسی گلاس پوشانده می گردد. پلکسی گلاس نوعی پلاستیک می‌باشد که ظاهری خیلی شفاف و شبیه شیشه دارد ، جنس پلکسی گلاس از نوعی پلی کربنات شفاف است این ماده نسبت به شیشه سبکتر و مقاوم‌تر است .

ورق ‌ام‌دی‌اف‌ هایگلاس:

ورق ‌‌ام‌دی‌اف‌ هایگلاس اکثرا دارای یک رو می باشد که به وسیله یک لایه سلفون محافظت شده و نمای طرف دیگر سفید ساده ازجنس ملامینه ، پی وی سی –PVC یا کاغذ است. ابعاد مورد استفاده ورق‌های گلاس برای کابینت‌کاران 280*122 سانتیمتر به ضخامت 16 میلیمتر می‌باشد.

کابینت ام دی اف در تهران | فروش کابینت ام دی اف در تهران | اجرای کابینت ام دی اف | کابینت mdf

کابینت ام دی اف در تهران | فروش کابینت ام دی اف در تهران | اجرای کابینت ام دی اف | کابینت mdf

دیوارپوش Mdf:

یکی از مهم ترین دیوارپوش‌ها، دیوارپوش‌های ‌ام‌دی‌اف می باشند که بسته به شرایط با ضخامت‌های 16میلیمتر ، 8 میلیمتر و 3 میلیمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ‌ام‌دی‌اف هم به عنوان فینیشینگ و متریال نهایی و هم به عنوان متریال زیر کار خیلی پرکاربرد است ، برای نونه برای نصب شیشه دکوراتیو می‌بایست ابتدا دیوار را با ‌ام‌دی‌اف خام پوشاند و بعد شیشه دکوراتیو را بر روی آن نصب کرد، ولی زمانی که قرار است خود mdf متریال نهایی باشد، گزینه‌های زیادی پیش روست. برای نمونه ‌ام‌دی‌اف با روکش ملامینه ، ‌ام‌دی‌اف با روکش‌هایگلاس، ‌ام‌دی‌اف با روکش چوب طبیعی ، ‌ام‌دی‌اف با رنگ پالیشی، ‌ام‌دی‌اف با روکش آگریلیک و…..

 

 

تهران شهران خیابان کوهسار بین قائم و مهدی پلاک ۱۰۷
44306619 – 021

44319911 – 021

 

دیگر مطالب

قوانین بازسازی ساختمان | مقررات بازسازی ساختمان | بازسازی ساختمان

نکات بازسازی ساختمان | بازسازی ساختمان | شرکت دکوراسیون دیزاین

هزینه بازسازی ساختمان | بازسازی ساختمان | شرکت دکوراسیون دیزاین

مراحل بازسازی ساختمان | بازسازی ساختمان | بازسازی ساختمان در تهران

بازسازی ساختمان در غرب تهران | بهترین و جدیدترین مدل ها را از ما بخواهید

همه چیز درباره بازسازی ساختمان | بازسازی ساختمان | بازسازی

 

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی نیز دنبال کنید

اینستاگرام / آپارات / پینترست